NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Авансцена Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
553
Авансцена

Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението

В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнителните технически наслагвания. Това, което хората наричат експеримент, аз определям просто като процес. Не знам къде е истината и как трябва, но се иска доста работа

| 23 Ноември 2024, 12:17 ч.
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Снимка © БТА

В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнителните технически наслагвания.

Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.

Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г. 

Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.

Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.

Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.

„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн

Италиански и румънски артисти са специални гости на концерта на Андреа Бочели на стадион „Васил Левски“, съобщават организаторите от Fest Team и Charm Music. Със събитието на 14 септември световноизвестният тенор празнува 30 години.

За този специален повод Бочели ще бъде придружен от някои от най-изявените артисти на световната сцена. Сред тях е прочутият италиански флейтист Андреа Гриминели, известен с изпълненията си и редица международни турнета. Има над 200 съвместни концерта с Лучано Павароти, който го кани да участва в концерт на „Медисън скуеър гардън“, Ню Йорк, и така стартира кариерата му през 1984 г. През 1989 г. Гриминели печели „Грами“.

На сцената ще излезе и младият италиански балетист Франческо Коста, чиято кариера включва участия в Дър

В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.

Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково.

Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи.

Тази година председател на журито ще е проф. Гинка Гичкова, преподавател по цигулка в Националната музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“. Членове са: проф. Пламен Джуров – диригент, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, проф. Кремена Оксенкруг – директор на Симфоничен оркестър – Сливен, преподавател по цигулка в Кр

Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Припомнят, че гостите от западната ни съседка сва пъти носител на наградата на MTV в категория Best Adriatic Act (2007, 2014).

Музикантите обещават концертът им в София да е епичен – с най-големите хитове на групата, с много настроение, неподправена енергия, мултимедия и отличен звук.

На сцената бандата ще е в актуалния си формат на трио и няма да пропусне да изпълни Neko te ima, Pismo ocu, Tragovi prošlosti, Linij.

Днес във Van Gogh са Звонимир Джукич „Джуле“, Срболюб Радивоевич и Драган Иванович.

Van Gogh е основана през 1986 г.

Това, което хората наричат експеримент, аз определям просто като процес. Не знам къде е истината и как трябва, но се иска доста работа. Няма как да стоиш и да чакаш да ти падне някакво прозрение, всичко идва с много работа.

Това каза в интервю художничката Десислава Минчева, която гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложбата „Намиб. Пясъци - небе“, част от нейния живописен пътепис от пътуването й в Намибия. 

„Аз не мисля, че правя някакви скокове в моето творчество, по-скоро дълбая все по-навътре. Връщам назад втори и трети път. При мен този процес е много дълъг и също е експеримент по някакъв начин. От учителя си знам, че ако нещо стане на прима, значи е било случайно, а това не е добре“, обясни Минчева.

Посочи, че всяка нейна работа минава през трансформации. Освен маслени бои, тя използва авторска техника с пастел върху платно, както са направени голямоформатните пейзажи от Намибия.

Разработването й е отнело години. Работи със сух пастел и грунд, който бърка с бои, сребро и злато. Добавя темпера и пигменти и след това отгоре има още дълга работа. Понякога изтрива с шкурка. С тези материали за нея е по-лесно постижимо да променя.

Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един феноменален фестивал, който е специален, защото няма да видите онова, което е най-комерсиално, а това, което е най-стойностно. И така е било винаги през годините. Това каза министърът на културата Найден Тодоров на церемонията, с която тази вечер бе открито 38-ото издание на „Киномания“. 

  „За мен е изключително важно, че фестивалът се открива с български филм, а като музикант се радвам, че тази година темата е свързана с музиката, независимо от нейния жанр. Спомням си, че преди време Владо Трифонов имаше идея да докара на фестивала композитора на филмова музика Джон Уилямс и, може би, не трябва да с

Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.

Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.

Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“. 

Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски. 

Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b

Рапърът Фючър за 11-и път в кариерата си и за трети път тази година оглави класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието. 

Фючър си осигури първенството с микстейпа Pluto, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 129 000 еквивалентни албумни единици. 

По-рано през годината Фючър оглави класацията Билборд 200 с две сътрудничества с рапъра Метро Бумин - We Don`t Trust You и We Still Don`t Trust You.

С общо 11 албума, който са покорявали върха в чарта, Фючър се изравнява с Еминем, Брус Спрингстийн, Барбра Стрейзанд и Йе (известен преди като Кание Уест), заемайки петото място сред изпълнителите с подобно постижение. 

Първенци по този показател са "Бийтълс" с 19 албума, оглавявали класацията. 

Второ място със 105 000 продадени еквивалентни единици от албума The Rise and Fall of a Midwest Princess з

Картина от робота художник Аи-Да, надарен с изкуствен интелект (ИИ), ще бъде предложена на търг от "Сотбис" през през ноември, съобщи АФП.

Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите".

Картината, наречена "Богът на A.I." (A.I. God), се оценява на сума от 100 000 до 150 000 британски лири (120 000-180 000 евро).  Окончателната цена ще бъде обявена при закриването на търга.

Този свръхреалистичен робот е един от най-усъвършенстваните в света. Той има бионични ръце, но има обезпокоителна прилика с човек, пише АФП.

Създаден е през 2019 г. от екип, ръководен от Ейдън Мелър, галерист и основател на Ai-Da Robot Studio, със специалисти по изкуствен интелект от у

Започна 19-ото издание на изложбата-базар „Родопски занаятчии“ в Народно читалище „Орфееви гори – 1870“. Свои творби представят 13 майстори занаятчии от цялата Смолянска област.

Изложбата-базар е традиционна и се прави два пъти годишно – през май и през октомври.

Всички творби са изработени ръчно и са уникални. Тази година имаме много гоблени, терлици, всякакъв вид украси. Сред творбите има плъст-картини и акварел, много магнити, бижута, гипсови форми и ароматизирани свещи.

За първи път от много години има бродерии, каза председателят на читалището Цветанка Илиева.  

Всички майстори много обичат да се събират на тези срещи, за да видят кой докъде е стигнал със своето изкуството, обменят си информация за материали.

Всички участници в изложението получиха грамоти.

Изложбата-базар ще бъде експонирана

По думите й е важен ефектът на грунда на платното, той създава леко зърниста повърхност, различна от хартията, която позволява повече пластове. Бях почнала да работя върху хартия, защото това е общоприетия начин, но в един момент не ми беше достатъчно, сподели тя. 

Според художничката пейзажът и човешката фигура имат различно въздействие.

„Човекът е най-сложното и интересно нещо за рисуване. Навлизането под повърхността му. Фигурата и портретът са най-трудното и ако съм успяла в тях, за мен това е някакво успокоение“, каза тя. 

В изложбата от Намибия обаче Минчева показва не само състояния на хора, а и на земята, които също са били предизвикателство. Призна, че късно е започнала да рисува пейзажи, защото нямала собствена визия за тях.

„Имах страхотните примери на майка ми (Калина Тасева), на моя професор (Светлин Русев), има много образци на българското и световно изкуство и да намериш себе си в тази огромна маса ми се виждаше невъзможно, и то се случи доста късно. Сега смея да твърдя, че имам някаква моя представа, достигнах до мои изразни средства, сюжети, формати и техника. Това е съчетание, което идва с много опити. 

Не е лесно да направиш просто пейзаж. Той трябва да носи атмосферата на мястото, на първоизточника на твоето желание. Това е най-важното и най-трудното. Не може пейзаж от Копривщица да изглежда като картина от другия край на света. Изисква се да навлезеш навътре, да намериш важните неща за мястото, което изисква дълго време. Пътуването може да е кратко, но мозъкът после обработва гледките. Сложно е да решиш какво и как да направиш на картина от всичко, което си видял. Иска си време“, сподели Десислава Минчева. 

Тя е избрала да изобрази от пустинята Намиб това, което е най-вълнуващо, силно, различно. Признава, че има и много неща, които не й е дадено да претвори като мащаба, въздуха, светлината, нощното небе.

„Това е безкрайна тема, защото сменяйки само тона на пясъка става друга картина. Исках да бъде максимално истинско, да няма произволно оригиналничене, защото смятам, че това, което натурата дава, е достатъчно силно и впечатляващо и намесата го ощетява откъм красота и съвършенство“, посочи авторката. 

Десислава Юлий Минчева е родена 1956 г. в София. Завършва специалност Живопис в Националната художествена академия (НХА) в класа на акад. Светлин Русев. Автор е на над 35 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Носител е на Златен медал за рисунка на Фондация „Агаци“, Италия. Член е на Изпълнителното Бюро на СБХ и доскоро - професор по рисуване в НХА. Изнасяла е лекции в Париж, Мексико сити, Барселона, Милано, Сиан, Ханджоу. Живее и работи в София.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 21:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Авансцена
553
Авансцена

Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението

В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът.Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнителните технически наслагвания.

| 23 Ноември 2024, 12:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Снимка © БТА

В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнителните технически наслагвания.

Това, което хората наричат експеримент, аз определям просто като процес. Не знам къде е истината и как трябва, но се иска доста работа. Няма как да стоиш и да чакаш да ти падне някакво прозрение, всичко идва с много работа.

Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.

Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г. 

Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.

Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.

Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.

„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн

Италиански и румънски артисти са специални гости на концерта на Андреа Бочели на стадион „Васил Левски“, съобщават организаторите от Fest Team и Charm Music. Със събитието на 14 септември световноизвестният тенор празнува 30 години.

За този специален повод Бочели ще бъде придружен от някои от най-изявените артисти на световната сцена. Сред тях е прочутият италиански флейтист Андреа Гриминели, известен с изпълненията си и редица международни турнета. Има над 200 съвместни концерта с Лучано Павароти, който го кани да участва в концерт на „Медисън скуеър гардън“, Ню Йорк, и така стартира кариерата му през 1984 г. През 1989 г. Гриминели печели „Грами“.

На сцената ще излезе и младият италиански балетист Франческо Коста, чиято кариера включва участия в Дър

В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.

Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково.

Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи.

Тази година председател на журито ще е проф. Гинка Гичкова, преподавател по цигулка в Националната музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“. Членове са: проф. Пламен Джуров – диригент, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, проф. Кремена Оксенкруг – директор на Симфоничен оркестър – Сливен, преподавател по цигулка в Кр

Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Припомнят, че гостите от западната ни съседка сва пъти носител на наградата на MTV в категория Best Adriatic Act (2007, 2014).

Музикантите обещават концертът им в София да е епичен – с най-големите хитове на групата, с много настроение, неподправена енергия, мултимедия и отличен звук.

На сцената бандата ще е в актуалния си формат на трио и няма да пропусне да изпълни Neko te ima, Pismo ocu, Tragovi prošlosti, Linij.

Днес във Van Gogh са Звонимир Джукич „Джуле“, Срболюб Радивоевич и Драган Иванович.

Van Gogh е основана през 1986 г.

Това каза в интервю художничката Десислава Минчева, която гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложбата „Намиб. Пясъци - небе“, част от нейния живописен пътепис от пътуването й в Намибия. 

„Аз не мисля, че правя някакви скокове в моето творчество, по-скоро дълбая все по-навътре. Връщам назад втори и трети път. При мен този процес е много дълъг и също е експеримент по някакъв начин. От учителя си знам, че ако нещо стане на прима, значи е било случайно, а това не е добре“, обясни Минчева.

Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един феноменален фестивал, който е специален, защото няма да видите онова, което е най-комерсиално, а това, което е най-стойностно. И така е било винаги през годините. Това каза министърът на културата Найден Тодоров на церемонията, с която тази вечер бе открито 38-ото издание на „Киномания“. 

  „За мен е изключително важно, че фестивалът се открива с български филм, а като музикант се радвам, че тази година темата е свързана с музиката, независимо от нейния жанр. Спомням си, че преди време Владо Трифонов имаше идея да докара на фестивала композитора на филмова музика Джон Уилямс и, може би, не трябва да с

Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.

Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.

Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“. 

Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски. 

Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b

Рапърът Фючър за 11-и път в кариерата си и за трети път тази година оглави класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието. 

Фючър си осигури първенството с микстейпа Pluto, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 129 000 еквивалентни албумни единици. 

По-рано през годината Фючър оглави класацията Билборд 200 с две сътрудничества с рапъра Метро Бумин - We Don`t Trust You и We Still Don`t Trust You.

С общо 11 албума, който са покорявали върха в чарта, Фючър се изравнява с Еминем, Брус Спрингстийн, Барбра Стрейзанд и Йе (известен преди като Кание Уест), заемайки петото място сред изпълнителите с подобно постижение. 

Първенци по този показател са "Бийтълс" с 19 албума, оглавявали класацията. 

Второ място със 105 000 продадени еквивалентни единици от албума The Rise and Fall of a Midwest Princess з

Картина от робота художник Аи-Да, надарен с изкуствен интелект (ИИ), ще бъде предложена на търг от "Сотбис" през през ноември, съобщи АФП.

Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите".

Картината, наречена "Богът на A.I." (A.I. God), се оценява на сума от 100 000 до 150 000 британски лири (120 000-180 000 евро).  Окончателната цена ще бъде обявена при закриването на търга.

Този свръхреалистичен робот е един от най-усъвършенстваните в света. Той има бионични ръце, но има обезпокоителна прилика с човек, пише АФП.

Създаден е през 2019 г. от екип, ръководен от Ейдън Мелър, галерист и основател на Ai-Da Robot Studio, със специалисти по изкуствен интелект от у

Започна 19-ото издание на изложбата-базар „Родопски занаятчии“ в Народно читалище „Орфееви гори – 1870“. Свои творби представят 13 майстори занаятчии от цялата Смолянска област.

Изложбата-базар е традиционна и се прави два пъти годишно – през май и през октомври.

Всички творби са изработени ръчно и са уникални. Тази година имаме много гоблени, терлици, всякакъв вид украси. Сред творбите има плъст-картини и акварел, много магнити, бижута, гипсови форми и ароматизирани свещи.

За първи път от много години има бродерии, каза председателят на читалището Цветанка Илиева.  

Всички майстори много обичат да се събират на тези срещи, за да видят кой докъде е стигнал със своето изкуството, обменят си информация за материали.

Всички участници в изложението получиха грамоти.

Изложбата-базар ще бъде експонирана

Посочи, че всяка нейна работа минава през трансформации. Освен маслени бои, тя използва авторска техника с пастел върху платно, както са направени голямоформатните пейзажи от Намибия.

Разработването й е отнело години. Работи със сух пастел и грунд, който бърка с бои, сребро и злато. Добавя темпера и пигменти и след това отгоре има още дълга работа. Понякога изтрива с шкурка. С тези материали за нея е по-лесно постижимо да променя.

По думите й е важен ефектът на грунда на платното, той създава леко зърниста повърхност, различна от хартията, която позволява повече пластове. Бях почнала да работя върху хартия, защото това е общоприетия начин, но в един момент не ми беше достатъчно, сподели тя. 

Според художничката пейзажът и човешката фигура имат различно въздействие.

„Човекът е най-сложното и интересно нещо за рисуване. Навлизането под повърхността му. Фигурата и портретът са най-трудното и ако съм успяла в тях, за мен това е някакво успокоение“, каза тя. 

В изложбата от Намибия обаче Минчева показва не само състояния на хора, а и на земята, които също са били предизвикателство. Призна, че късно е започнала да рисува пейзажи, защото нямала собствена визия за тях.

„Имах страхотните примери на майка ми (Калина Тасева), на моя професор (Светлин Русев), има много образци на българското и световно изкуство и да намериш себе си в тази огромна маса ми се виждаше невъзможно, и то се случи доста късно. Сега смея да твърдя, че имам някаква моя представа, достигнах до мои изразни средства, сюжети, формати и техника. Това е съчетание, което идва с много опити. 

Не е лесно да направиш просто пейзаж. Той трябва да носи атмосферата на мястото, на първоизточника на твоето желание. Това е най-важното и най-трудното. Не може пейзаж от Копривщица да изглежда като картина от другия край на света. Изисква се да навлезеш навътре, да намериш важните неща за мястото, което изисква дълго време. Пътуването може да е кратко, но мозъкът после обработва гледките. Сложно е да решиш какво и как да направиш на картина от всичко, което си видял. Иска си време“, сподели Десислава Минчева. 

Тя е избрала да изобрази от пустинята Намиб това, което е най-вълнуващо, силно, различно. Признава, че има и много неща, които не й е дадено да претвори като мащаба, въздуха, светлината, нощното небе.

„Това е безкрайна тема, защото сменяйки само тона на пясъка става друга картина. Исках да бъде максимално истинско, да няма произволно оригиналничене, защото смятам, че това, което натурата дава, е достатъчно силно и впечатляващо и намесата го ощетява откъм красота и съвършенство“, посочи авторката. 

Десислава Юлий Минчева е родена 1956 г. в София. Завършва специалност Живопис в Националната художествена академия (НХА) в класа на акад. Светлин Русев. Автор е на над 35 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Носител е на Златен медал за рисунка на Фондация „Агаци“, Италия. Член е на Изпълнителното Бюро на СБХ и доскоро - професор по рисуване в НХА. Изнасяла е лекции в Париж, Мексико сити, Барселона, Милано, Сиан, Ханджоу. Живее и работи в София.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.